Zobacz stronę Gminy SawinZobacz stronę Gminy Sawin

 

6 września 2019 roku odbyło się w naszej szkole uroczyste spotkanie z literaturą. Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie 2019. Para Prezydencka zaproponowała jako lekturę nowele polskie. Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.To wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem.

Z ośmiu propozycji na ósme narodowe czytanie wybraliśmy dzieło Bolesława Prusa pod tytułem „Katarynka”. Nowela opowiada historię pana Tomasza i jego małej sąsiadki. Spotkanie dwojga głównych bohaterów doprowadza do przemiany samotnego mecenasa i, być może, wpływa na poprawę losu niewidomej dziewczynki.

Na wstępie obejrzeliśmy prezentację, która wprowadziła słuchaczy w realia XIX-wiecznej Warszawy. Następnie Pani Dyrektor, przedstawiciele nauczycieli, rodziców i uczniów klas starszych przeczytali fragmenty lektury. Na zakończenie uroczystości uczniowie wszystkich klas otrzymali do wykonania zadania plastyczne i literackie związane z treścią „Katarynki”. Ich twórczość zostanie zaprezentowana na gazetce podsumowującej Narodowe Czytanie 2019.
 
Go to top