Zobacz stronę Gminy SawinZobacz stronę Gminy Sawin

 

Dzień Ziemi to szczególny dzień. Dzień ustalony po to, by przypominać ludziom, że Ziemia jest naszym wspólnym dobrem, że każdy człowiek, a także każde zwierzę, a także każda roślina powinny mieć swoje miejsce na Ziemi. My,  musimy dbać o to, aby życie na Ziemi mogło istnieć jeszcze przez wiele miliardów lat, tak, jak istniało i istnieje dziś.

 

 

Już po raz drugi w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi w ramach realizacji projektu „Edukacja ekologiczna prowadzona w placówkach oświatowych Gminy Sawin”. Projekt co roku jest finansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Gminę Sawin. Przy jego realizacji współpracujemy z Zespołem Lubelskich Parków Krajobrazowych Oddział Terenowy w Chełmie.

Tego dnia w murach naszej szkoły gościliśmy panią Małgorzatę Denek-Angel - kierownik Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych Oddział Terenowy w Chełmie, pana Dariusza Ćwira – wójta Gminy Sawin, pana Grzegorza Świcę – dyrektora Zespołu Szkół w Sawinie, nauczycieli ze szkół z terenu gminy oraz rodziców.

Obchody rozpoczęto II Gminnym Konkursem „Drzewa liściaste i iglaste w najbliższej okolicy”. W konkursie brały udział trzyosobowe drużyny z czterech szkół: Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Bukowie Wielkiej, Zespołu Szkół w Sawinie, Szkoły Podstawowej w Wólce Petryłowskiej i z naszej szkoły. Każdy z uczestników indywidualnie rozwiązywał test. Musiał wykazać się znajomością rodzimych gatunków drzew, między innymi rozpoznawać ich liście i szyszki.

 Komisja konkursowa sprawdziła prace i przyznała nagrody i wyróżnienia: 

 

 

I miejsce -

Kacper Zbarachewicz - ZS w Sawinie

II miejsce -

Klaudia Myszka - SP w Czułczycach,

Martyna Oliferuk – SP w Czułczycach

III miejsce -

Natalia Wrona - ZS w Sawinie

wyróżnienia:

  • Karolina Haponiuk – SP w Czułczycach
  • Bogdan Zieliński – ZS w Sawinie
  • Aleksandra Biedzińska – SP w Wólce Petryłowskiej
  • Michał Łabędzki – SP w Bukowie Wielkiej

 

 

Zostały również wręczone nagrody laureatom konkursu w kategorii prezentacja multimedialna.

 

 

I miejsce -

Karolina Haponiuk – SP w Czułczycach

II miejsce -

Katarzyna Sobiepan – SP w Bukowie Wielkiej

Martyna Oliferuk – SP w Czułczycach

III miejsce -

Zuzanna Kloc - ZS w Sawinie

Andrzej Kowalczyk – ZS w Sawinie

Magdalena Grzybowiska - ZS w Sawinie

wyróżnienia:

  • Martyna Wojciechowska – ZS w Sawinie
  • Patryk Kolanowski – ZS w Sawinie
  • Kamila Woch - SP w Czułczycach
  • Olaf Szumiało – SP w Bukowie Wielkiej
  • Aleksandra Sawka – SP w Bukowie Wielkiej
  • Klaudia Myszka - SP w Czułczycach

W klasyfikacji ogólnej I miejsce zajęła nasza szkoła, II miejsce - Zespół Szkół w Sawinie, III miejsce – Szkoła Podstawowa w Wólce Petryłowskiej i IV miejsce – Szkoła Podstawowa w Bukowie Wielkiej.

 

Uczniowie klasy V i VI postanowili przedstawić społeczności szkolnej i zaproszonym gościom historię bajecznej planety Kelmalk, która była przed tysiącami lat  podobna do Ziemi, ale sposób  życia na niej, rozwój cywilizacji i brak zainteresowania przyrodą doprowadziło do zniszczenia planety.

Dzielna załoga promu kosmicznego z bajecznego Kelmalka wyrusza w poszukiwaniu podobnej planety do swojej. Trafia na Ziemię. Kelmalkowie są rozczarowani tym, co widzą na Ziemi. Brak zainteresowania ochroną przyrody, składowanie odpadków, zły sposób odżywiania się, niszczenie atmosfery i skorupy ziemskiej - przeraża Kelmalków. Dochodzą jednak do wniosku, że tę planetę - Ziemię da się jeszcze uratować. Ruszajmy więc ratować Ziemię...

W Szkolnym Konkursie Recytatorskim „Nie tylko wierszami Tuwima lato się zaczyna” brali udział uczniowie klas „0”-III: Weronika Zawadka, Alex Owczarski, Grzegorz Palonka, Bartosz Łochnicki, Adrianna Kruk, Gabriela Zawadka, Wiktoria Siarnik, Mateusz Tywoniuk, Justyna Abramek, Paweł Czeszuk, Jakub Szulędzki i Jakub Palenik.

Komisja konkursowa wysłuchała wszystkich wierszy i przyznała nagrody:

I miejsce – Grzegorz Palonka, kl. „0”

II miejsce – Paweł Czeszuk, kl. III

III miejsce – Gabriela Zawadka, kl. I

 

Po emocjach konkursowych wszystkich uczestników i gości zaproszono na słodki poczęstunek.

To był wspaniały dzień.

 

 Ada Wróblewska

 

 

Go to top