Zobacz stronę Gminy SawinZobacz stronę Gminy Sawin

 

 

 

Dnia 28 marca 2015r. uczniowie klasy IV wzięli udział w XXXVIII Rajdzie „Wiosennym”, który co roku organizowany jest przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze  Oddział w Chełmie.

O godz. 710 wyjechaliśmy spod szkoły busem do Chełma, na miejsce zbiórki. O godz. 800podjechały dwa autobusy, do których wsiedli wszyscy uczestnicy rajdu i wyruszyliśmy w drogę. Najpierw skierowaliśmy się w stronę Sawina, skąd zabraliśmy grupę gimnazjalistów. Następnie udaliśmy się do Hniszowa.

Hniszów to wieś w gminie Ruda Huta. We wsi dawniej znajdował się dwór, którego ostatnimi właścicielami byli państwo Karpińscy. Do dnia dzisiejszego z majątku zachowały się pozostałości ogrodu z jednym z najokazalszych w Polsce dębów szypułkowych dębem „Bolko”, który jest pomnikiem przyrody. Mieliśmy okazje go podziwiać.

Następnie udaliśmy się w dalszą wędrówkę drogami polnymi przez lasy iglaste i mieszane. Tak dotarliśmy do gniazda bociana czarnego, które jeszcze nie było zamieszkane.

Kolejny etap rajdu wiódł do Żalina. We wsi zachowały się dwie zabytkowe kapliczki murowane z około połowy XIX wieku i drewniana sprzed 1939r. oraz drewniany wiatrak typu koźlarz z 1930r.

Byliśmy już bardzo zmęczeni, nie tyle marszem, co deszczem, który towarzyszył nam cały czas, dlatego zwiedzanie wsi Żalin podarowaliśmy sobie.

Następnie autokarami dojechaliśmy do Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego w Brzeźnie. Tam mogliśmy się nieco ogrzać przy ognisku i upiec kiełbaski, które zjedliśmy ze smakiem.

Po posiłku udaliśmy się do budynku ośrodka, gdzie pan Paweł Łapiński – pracownik Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych Oddziału Terenowego w Chełmie przekazał nam wiele ciekawych informacji o zwierzętach, ich zwyczajach.

Po prelekcji wszyscy chętni mogli wziąć udział w konkursie krajoznawczo-turystrycznym. Naszą szkołę reprezentowała Karolina Haponiuk, która zajęła III miejsce. Gratulujemy naszej koleżance i życzymy dalszych sukcesów.

Nieco zmęczeni i zmoknięci, ale zadowoleni, wróciliśmy o godz. 1600do domu.

Ada Wróblewska

Go to top