Zobacz stronę Gminy SawinZobacz stronę Gminy Sawin

 
Dnia 27 września obchodziliśmy 75. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Na wielu budynkach wzniesiono flagi narodowe. Ludzie palili znicze na grobach poległych żołnierzy, modlili się. Kotwica Polski Walczącej zagościła w mediach, aby uczcić bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego.

W naszej gminie również obchodzono tak ważne święto. W Zespole Szkół w Sawinie przygotowano piękną lekcję historii. Uczniowie mogli posłuchać wspomnień, którymi dzieliły się rodziny żołnierzy AK. Ciekawe wypowiedzi zaproszonych gości – ks. kanonika Edwarda Seredy, historyków, którzy odkrywają tajemnice naszej gminy - dostarczyły wiele wzruszeń i przypomniały wszystkim o pojęciu - patriotyzm pisanym przez wielkie P.

Następnie młodzież, nauczyciele, wychowawcy, zaproszeni goście, władze gminy, społeczność lokalna zgromadziła się przy pomniku żołnierzy AK. Tam oddano hołd poległym, złożono wiązanki i zapalono znicze. Został również zaprezentowany program artystyczny poświecony 75. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego.

Uczniowie naszej szkoły wzięli także udział w tych uroczystościach. Warto pamiętać o datach i wydarzeniach tak ważnych dla Polski i nas Polaków, bo przecież one stanowią nasze dziedzictwo kulturowe.

Dorota Gmitruk 

Go to top