Zobacz stronę Gminy SawinZobacz stronę Gminy Sawin

 

„Moja Arkadia” to nazwa świetlicy prowadzonej przez Stowarzyszenie Rozwoju Innowacji i Biznesu „Integracja” w Czułczycach. Powstała ona w ramach programu Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży – „Świetlica – Moje Miejsce”. Jest jedną z trzech podobnie funkcjonujących w województwie lubelskim.

Na jej prowadzenie otrzymaliśmy od Fundacji kwotę 16 tys. zł. Dzięki pomocy Pana Wójta pomieszczenie przeznaczone na świetlicę zostało całkowicie odnowione. Dobór kolorów, dekoracji zaproponowanych przez architekta wnętrz sprawił, że pomieszczenie nabrało baśniowego wyrazu. Nowatorski jest też program świetlicy, której głównym celem jest rozwijanie zainteresowania naukami ścisłymi u dzieci, w przyszłości – być może - inżynierów! Przed rozpoczęciem zajęć nauczyciele uczestniczyli w szkoleniach organizowanych przez Fundację, podczas których poznawali ideę takiego miejsca, w którym dzieci czują się bezpiecznie, same decydują o zajęciach i wyborze zabaw, odkrywają tajemnice świata. Stąd dużo doświadczeń i eksperymentów przeprowadzanych w obecności pedagogów. W prowadzenie świetlicy włączyli się także rodzice i inni mieszkańcy Czułczyc, Czułczyc – Kolonii, Jagodna, Sajczyc, Małych Czułczyc prowadząc zajęcia z rękodzieła i zajęcia kulinarne. I to jest novum! Już teraz mogę serdecznie podziękować pani Agnieszce Kaźmierak, pani Agnieszce Myszka, pani Iwonie Krzywickiej, które prowadziły takie zajęcia. Dzięki zespołowi „Jarzębina” możliwa jest integracja międzypokoleniowa, ponieważ nasi seniorzy świetnie porozumiewają się z dziećmi przy organizowaniu programów artystycznych. Świetlica będzie funkcjonować także w okresie ferii i wakacji do 30 września 2014r. W zajęciach uczestniczy duża grupa dzieci i jest to możliwe dzięki wolontariuszom, a liczymy też na pomoc naszych absolwentów.
 

Ach te kobiety...

Święto Kobiet w świetlicy „Moja Arkadia”.

Dnia 13 marca 2014r. w świetlicy „Moja Arkadia” odbyło się spotkanie z okazji Dnia Kobiet. Na uroczystość zaproszono mamy dzieci uczęszczających na zajęcia świetlicowe, panie z Czułczyc oraz okolicznych wiosek, społeczność lokalną i szkolną. Spotkanie uświetnił swoim występem zespół ludowy „Jarzębina”. Panie zaśpiewały przepiękne pieśni o kobietach i pieśni o tematyce ludowej.

Nasze małe kobietki, uczennice klasy IV i V również przygotowały i zaprezentowały piosenki pt.: „Babę zesłał Bóg” oraz „Być kobietą”. Wszystkie Panie otrzymały drobne upominki przygotowane przez dzieci na zajęciach świetlicowych, a przedstawiciel mężczyzn - kolega Michał Sitarczuk złożył Kobietom i Kobietkom najlepsze życzenia z okazji ich święta. 
Na zakończenie spotkania wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek – zdrowe desery wykonane przez dzieci na kulinarnych zajęciach świetlicowych.
  
Spotkanie zostało zorganizowane przez opiekuna świetlicy i dzieci uczęszczające na zajęcia do świetlicy „Moja Arkadia” w ramach Programu „Świetlica – Moje Miejsce” współfinansowanego przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży. Organizatorem projektu jest Stowarzyszenie Rozwoju Innowacji i Biznesu „Integracja”.

Beata Worobij, Dorota Gmitruk

 

Go to top