Zobacz stronę Gminy SawinZobacz stronę Gminy Sawin

 

Aktualności

4 października 2019 roku z okazji Światowego Tygodnia Zwierząt został zorganizowany Wojewódzki Konkurs Wiedzy Przyrodniczo – Łowieckiej „Mieszkańcy lasów, pól i łąk”.  Odbył się on w malowniczo położonej wśród zalesionych Pagórów Chełmskich Strzelnicy Myśliwskiej PZŁ w Kumowej Dolinie. Organizatorami konkursu oraz sponsorami nagród byli: Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego, Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych Ośrodek Edukacyjno – Muzealny w Brzeźnie, Towarzystwo Przyrodnicze „Bocian” w Warszawie, Koło Łowieckie Nr 67 „Krogulec” w Lublinie oraz Koło Łowieckie Nr 82 „Dubelt” w Chełmie. Konkurs miał na celu  poszerzenie wiadomości z zakresu łowiectwa, ekologii i ochrony przyrody oraz zrozumienie roli łowiectwa  i jego wpływu na kształtowanie środowiska i jego ochronę.
„Nie śmiecimy, sprzątamy, zmieniamy” pod takim hasłem 20 września odbyła się akcja „Sprzątanie świata” w naszej szkole. Dzieci i młodzież szkolna zebrała się na apelu przygotowany, przez nauczycielkę biologii, która przedstawiła w kilku zdaniach cel i przebieg tej akcji.

Zwróciła się tymi słowami: „Cudownie jest korzystać z dóbr przyrody, kochać Ziemię – wyrażając, to w słowach poezji. Najważniejszy jest jednak zwykły szacunek, wrażliwość i właściwa postawa do niej każdego dnia, niezależnie gdzie będziemy. Dlatego też warto, byśmy z pełnym zaangażowaniem włączyli się w tę akcję.” Po tych słowach wyposażeni w rękawiczki i worki przygotowane przez Urząd Gminy w Sawinie, uczniowie wraz z nauczycielami wyruszyli na wyznaczone rejony. W akcji wzięli udział wszyscy uczniowie z klas 0-VIII Szkoły Podstawowej w Czułczycach. Dzięki takim wydarzeniom udało się posprzątać kolejny raz najbliższą okolicę.

Teresa Chlebio
 

24 września 2019 r. odbyły się eliminacje Konkursu Wiedzy Przyrodniczo - Łowieckiej "Mieszkańcy lasów, pól i łąk". Wzięli w nim udział uczniowie z klasy V i VI. Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą z zakresu łowiectwa, ekologii, ochrony przyrody i biologii wybranych gatunków zwierząt. Najwięcej punktów zdobyli: Klaudia Staszak, Maksymilian Kryszczuk oraz Bartosz Łochnicki. Uzyskali oni awans do finału konkursu, który zostanie rozegrany w Kumowej Dolinie. 

Sławomir Korpysz17 września uczniowie klas V-VIII uczestniczyli w XVI Lubelskim Festiwalu Nauki. Jest to największa impreza naukowa w Lublinie, mająca na celu popularyzację nauki. Nasi uczniowie uczestniczyli w zajęciach: "System edukacyjny dawnych Chin" na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, "Rzeczywistość wirtualna i rozszerzona. Świat wirtualny w technice", "Doświadczenie Chladniego - wizualizacja drgań płyty swobodnie podpartej", "Hydroquiz - skąd bierze się woda?" na Politechnice Lubelskiej oraz "Co samochód ma w baku? Ciekawostki o paliwach silnikowych" na Uniwersytecie Przyrodniczym. Dodatkowo mieliśmy możliwość obejrzeć działanie drukarki 3D, zmierzyć prędkość kopniętej piłki, oraz obejrzeć wystawy prac plastycznych: "Lublin rysuje – po warsztatowa wystawa prac" i "Studenckie spotkania fotograficzne".


80 lat temu rozpoczął się największy w historii konflikt zbrojny. Konflikt, który kosztował życie prawie sześciu milionów obywateli Polski. Bomby spadające rankiem 1 września 1939 r. na polskie wsie i miasta były zarówno sygnałem rozpoczętej przez Niemców wojny, jak i zapowiedzią trwającego ponad pięć lat koszmaru okupacji, naznaczonego codziennym terrorem, represjami oraz zbrodniami.  Natomiast 17 września rozpoczęła się inwazja sowiecka.

Dla upamiętnienia tych tragicznych wydarzeń uczniowie klasy   IV i VI  przygotowali apel  poetycko-muzyczny, który odbył się 13 września 2019roku.  Społeczność szkolna wysłuchała  wierszy i piosenek patriotycznych w wykonaniu koleżanek i kolegów.

   Ta nietypowa lekcja historii uświadomiła uczniom okropieństwa wojny, aby mogły powtórzyć z przekonaniem słowa św. Jana Pawła II: „Nie wolno nikomu przejść obojętnie wobec tragedii II wojny światowej. Niech pamięć o tamtych latach, nieludzkim cierpieniu, dzisiaj i w przyszłości będzie przestrogą przed zgubnymi ideologiami…

Alicja Staszewska- Rudnicka, Aneta Radoń12.09.2019 r w naszej szkole mieliśmy przyjemność gościć funkcjonariuszy z Chełmskiego Wydziału Drogowego. Wrzesień to szczególny miesiąc w którym powinniśmy przypomnieć sobie zasady bezpieczeństwa podczas drogi do szkoły. Policjant rozmawiał z dziećmi o bezpiecznym poruszaniu się po ulicach miasta, a w szczególności omówił zasady bezpiecznej drogi do i ze szkoły. Przypomniał również o korzyściach noszenia elementów odblaskowych przy ubraniu bądź tornistrze oraz jak należy zachować się, gdy zaczepi nas obca osoba. Dzieci czynnie uczestniczyły w spotkaniu, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami. Najprzyjemniejszą częścią spotkania było oglądanie policyjnego samochodu. Dzieci miały możliwość zobaczyć jak jest wyposażony taki samochód od środka i zrobić pamiątkowe zdjęcie. Dzięki takim spotkaniom policjant będzie kojarzył się dzieciom, jako osoba, której nie należy się bać i do której zawsze i w każdej sytuacji można zwrócić się o pomoc.

Natalia Bejda, Małgorzata Zachariasz
Go to top