Zobacz stronę Gminy SawinZobacz stronę Gminy Sawin

 

Aktualności

 

 

„Nadszedł upragniony dzień” to hasło, którym uczniowie klas I, II, IV, V i VII wprowadzili całą społeczność szkolną oraz obecnego z nami Wójta Gminy Sawin Dariusza Ćwira, w szczególną atmosferę zadumy nad historią naszego kraju. Uczestnicząc w uroczystym apelu, poświęconym pamiętnym wydarzeniom z 11 listopada 1918 roku, kiedy to Polska odzyskała niepodległość, poświęciliśmy czas na wspomnienia o tych, którzy nie zawahali się oddać życia za naszą ojczyznę. Uczniowie z dumą i powagą przypominali o cenionych dawniej wartościach, bo przecież brzmiące od pokoleń – Bóg, Honor, Ojczyzna – powinno towarzyszyć nam także dziś.


 

Realizujemy Projekt „Krokus”

      Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Czułczycach po raz pierwszy włączyli się w realizację Projektu „Krokus”. Organizatorem przedsięwzięcia jest Irlandzkie Towarzystwo Edukacji o Holokauście-Holocaust Education Trust Ireland oraz Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie.  

W ramach realizacji projektu  otrzymaliśmy z Irlandii cebulki żółtych krokusów oraz materiały edukacyjne dotyczące Holokaustu. Pani Agnieszka Rosochacka, która jest koordynatorką projektu, przeprowadziła w klasach IV-VII lekcje na temat zagłady narodu żydowskiego z wykorzystując opracowaną przez siebie wcześniej prezentację multimedialnej pt. ”Historia narodu żydowskiego”.

Następnie uczniowie „wyposażeni” w niezbędną wiedzę historyczną posadzili krokusy przy budynku naszej szkoły. Kwiaty mają przede wszystkim przypominać półtora miliona żydowskich dzieci oraz tysiące dzieci innych narodowości zamordowanych w czasie Holokaustu.

Ich kwitnienie może mieć również inny symboliczny wymiar - krokusy, które przetrwały w ziemi zimę, rozkwitają jako jedne z pierwszych kwiatów, przynosząc nadzieję nadchodzącej wiosny.

Kolor kwiatów przypomina także żółte gwiazdy Dawida, które Żydzi zmuszeni byli nosić  w wielu okupowanych przez nazistowskie Niemcy krajach.

Celem projektu jest więc nie tylko ocalenie od zapomnienia historii, ale przede wszystkim pamięć o  Holokauście- największej tragedii XX wieku.

Święty Jan Paweł II powiedział, że „Pamięć o przeszłości oznacza zaangażowanie w przyszłość”. Będąc wierni słowom Patrona naszej szkoły stale pogłębiamy naszą wiedzę o przeszłości, abyśmy mogli przekazać ją kolejnym pokoleniom.

                                                       A na pierwsze efekty naszej pracy z niecierpliwością będziemy czekali do wiosny…

Agnieszka Rosochacka 

             

 

 

               W dniu 09.11.2017 roku  w naszej szkole odbył się I Szkolny Konkurs Historyczny –„Z datami za pan brat”. Konkurs skierowany był do uczniów klas IV-VII.

Głównym założeniem było zmotywowanie uczniów do podjęcia trudu opanowania najważniejszych dat z historii Polski od chrztu Polski, tj. od roku 966 do 1918 r., czyli odzyskania niepodległości przez Polskę a także rozwijanie zainteresowań historią .

Do konkursu zgłosiło się 4 uczniów, którzy przystąpili do napisania testu, w ramach którego musieli się wykazać znajomością dat.

Rywalizacja była zacięta, jednak Jury musiało wyłonić zwycięzców.

Ogłoszenie wyników konkursu oraz wręczenie nagród odbyło się w dniu Szkolnych Obchodów 99 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, tj. 14.11.2017 roku.

Wyniki przedstawiają się następująco:

I miejsce-Karolina Haponiuk- klasa VII

II miejsce-Mateusz Tywoniuk-klasa V

III miejsce –Aleksandra Niedźwiecka – klasa VII

Wyróżnienie-Konrad Oliferuk – klas VII

                                                                                                                                                                                                                                 Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Agnieszka Rosochacka

 

 

W dniu 11 listopada 2017 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Gminnych Obchodach Święta Niepodległości oraz biegu niepodległościowym. Uroczystości 99 rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęły się mszą świętą w kościele parafialnym w Sawinie, następnie złożone zostały kwiaty  i znicze przy pomnikach Powstańców Styczniowych, Armii Krajowej oraz I Drezeńskiego Korpusu Pancernego. Konrad Oliferuk, Dominik Łochnicki, Szymon Sitarczuk i Rafał Jackowski wzięli udział w biegu niepodległościowym.

Dominika Gadzicka

 

      4 listopada uczniowie z Czułczyc uczestnicy w 55 Rajdzie ,,Parasolowym'', który został zorganizowany przez Odział PTTK w Chełmie przy współudziale Starostwa Powiatowego w Chełmie i Urzędu Miasta Chełm. W bogatym programie krajoznawczym było zwiedzanie założonego przez Mikołaja Reja miasta Rejowiec. Turyści zobaczyli kościół, cerkiew unicką, pałac, park oraz pomnik Mikołaja Reja. Dużą atrakcją było zwiedzanie ruin zamku Pawła Orzechowskiego w Krupe. Obok znajduje się dwór Rejów oraz park podworski. Kolejnymi punktami było  zwiedzanie barokowego kościoła i klasztoru jezuitów w Krasnymstawie, zespołu pałacowo-parkowego i kościoła w Tarnogórze oraz kościoła w Starym Zamościu. Uczestnicy rajdu dotarli też do Nielisza, gdzie zobaczyli największy zbiornik wodny na Lubelszczyźnie, który ma aż 950 ha powierzchni. Bardzo przyjemna była wędrówka po niezwykle malowniczych (zwłaszcza o tej porze roku) Działach Grabowieckich  z Wierzby przez Pańską Dolinę do Huszczki. Ognisko i zakończenie rajdu odbyło się w Majdanie Ostrowskim.

                                                                                                                                                                                                                                               Sławomir Korpysz

Aktualności ze strony sawin.pl

Go to top